KONTAKT Z NAMI >

Ubezpieczenia Przemysław Rogacz

ul. Żurawska 22

42-253 Janów

Mity na temat żółtych blach

11 listopada 2021

Wokół żółtych tablic narosło wiele mitów. Część z nich jest prawdą, a część nie ma z nią nic wspólnego. Poniżej postaram się je dla Was rozpracować.

 

Pojazd musi mieć co najmniej 30 lat, aby otrzymać żółte blachy - FAŁSZ   

     Czy zabytkowe auto musi mieć minimum 30 lat? Otóż nie zawsze. Co prawda, od 2018 roku próg wieku dla zabytku wzrósł do tego poziomu, jednak są szczególne sytuacje, w których status zabytkowy może otrzymać pojazd młodszy. Decyduje o tym konserwator, który musi uznać dany pojazd za szczególnie ważny dla udokumentowania historii motoryzacji, posiada wyjątkowe rozwiązania techniczne, należał do znanej osobistości lub brał udział w wydarzeniu historycznym. Do grupy tej zalicza się również samochody wyścigowe, które osiągnęły sukcesy w różnego rodzaju zawodach oraz pojazdy będące częścią kolekcji. 

 

Każdy pojazd może zostać zarejestrowany jako zabytkowy – FAŁSZ

   Czy samochód naszego sąsiada, który spełnia kryterium wiekowe, ale został przez niego przerobiony na kabriolet oraz zamontowano w nim jednostkę napędową o wyższej mocy, będzie uznany za pojazd zabytkowy? Niestety nie. Aby pojazd został uznany za zabytkowy musi posiadać pełną zgodność stopnia zachowania czy odbudowy ze specyfikacją fabryczną.

 

Pojazd zabytkowy musi mieć wyłącznie oryginalne części – FAŁSZ

     Pojęcie oryginalności nie oznacza, że auto musi być w dokładnie takim samym stanie, w jakim zjechało z produkcji. Nie musi mieć też tych samych kilkudziesięcioletnich opon. “Oryginalność” w pojazdach zabytkowych oznacza zgodność stopnia zachowania czy odbudowy ze specyfikacją fabryczną. To oznacza, że dopuszczalne jest zastosowanie współczesnych części zamiennych.

 

Nie musimy opłacać polisy OC, jeśli nie korzystamy z pojazdu z żółtymi blachami- FAKT

     Wiele osób nie do końca wierzy w to stwierdzenie. W przypadku pojazdu historycznego właściciel może wypowiedzieć umowę OC, bez jakichkolwiek sankcji finansowych ze strony UFG, o ile pojazd stoi nieużywany. Jeżeli jednak chcesz wyjechać nim na drogę, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC. Warto zaznaczyć, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują polisy krótkoterminowe, które można nabyć na konkretny okres, w którym pojazd zabytkowy będzie użytkowany.

 

Pojazd zabytkowy musi spełniać aktualne warunki techniczne – FAŁSZ

   Czy w przypadku posiadania samochodu, który kwalifikuje się, jako pojazd zabytkowy, jednak nie posiada pasów bezpieczeństwa oraz pomarańczowych kierunkowskazów należy najpierw zamontować pasy i wymienić kierunkowskazy? Nie ma takiej konieczności. W przypadku pojazdu zabytkowego musi spełniać warunki techniczne, które obowiązywały w momencie wprowadzenia tego modelu na rynek, a nie aktualne warunki techniczne, które obowiązują współcześnie. 

 

Samochód zabytkowy nie może mieć zamontowanych elementów wyposażenia pojazdu uprzywilejowanego – FAŁSZ

     Zgodnie z prawem, w pojeździe “cywilnym” nie mogą być zamontowane światła o niebieskiej lub czerwonej barwie, ani sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Ten przepis nie dotyczy jednak pojazdów historycznych, które mogą zachować swoje oryginalne wyposażenie, więc zabytkowa karetka może jeździć z sygnalizacją świetlną. Jest tylko jeden warunek- sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi nie może posługiwać się na drogach publicznych.

 

Nie da się zarejestrować pojazdu bez dowodu rejestracyjnego – FAŁSZ

     Co w przypadku, gdy planujemy zgłosić pojazd, jako zabytkowy, ale nie posiadamy dowodu rejestracyjnego? W takiej sytuacji musimy udowodnić prawo własności do pojazdu. Najłatwiej dokonamy tego przedstawiając umowę kupna-sprzedaży.

 

Po wpisaniu do ewidencji zabytków tracimy prawo do samodzielnego decydowania o aucie – FAŁSZ

     Wiele osób boi się, że w momencie rejestracji pojazdu, jako zabytkowy, nie będzie mogło samodzielnie decydować o nim. Nic bardziej mylnego. Rejestracja auta na zabytek nie wpływa na kwestię własności – nadal pozostajemy jedynymi właścicielami naszego pojazdu. Co więcej, nie musimy nikogo informować o każdej wymianie oleju czy filtrów, a nawet lakierowaniu samochodu.

 

 

Artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania? Napisz do nas lub zadzwoń, a postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.